تپه سرسختی آستانه

آثار تاریخی دوران آهن و مس در شهرستان شازند كشف شد


اراك - كارشناس تحقیقات و باستان شناسی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی، از كشف آثار تاریخی مربوط به دوران آهن، مس و مفرغ در تپه قلعه سرسختی شهرستان شازند خبر داد.
اسماعیل شراهی روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پیكره های گلی، ظروف سفالی، اشیاء شمارشی ، ابزارهای سنگی و درفش استخوانی درجریان عملیات لایه نگاری در تپه قلعه سرسختی شهرستان شازند به دست آمده است.

وی ادامه داد: معماریهای سنگی مربوط به دوره اشكانی، عصر آهن و مفرغ و دیواره های چینه ای و خشتی از دیگر آثار كشف شده در این محوطه است

wxcj_280820_962.jpg

كارشناس تحقیقات و باستان شناسی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی یادآور شد: عملیات كاوش در این تپه به سرپرستی كارشناسان باستان شناسی كشور غلام شیرزاده و غفور كاكا تا 10تیرماه سال جاری ادامه دارد.

شراهی اضافه كرد: این تپه از دوره های نو سنگی تا دوره اشكانی فاصله زمانی هزاره ششم تا هزاره اول بعد از میلاد مسكون بوده است.

وی بیان كرد: تپه قلعه سرسختی شهرستان شازند به عنوان بانك اطلاعاتی دوران پیش از تاریخ ( قبل از اختراع خط) استان مركزی مطرح است و تمامی گستره فرهنگهای شكل گرفته در زاگراس مركزی ایران را نمایش می دهد.

سرسختی در بخش مركزی شهرستان شازند، یكی از مناطق بكر گردشگری و جاذبه های طبیعی استان مركزی است كه شامل دو روستای سرسختی علیا و سفلی است و در پهنه دشتی سرسبز و در بین دو رشته كوه شهباز و راسوند واقع شده است.

آثار به دست آمده از تپه تاریخی سرسختی نشان می دهد كه سفال های این تپه با سفال های جوراب در شش كیلومتری ملایر ، تپه گیان نهاوند و تپه گلدشت ساوه همخوان است

97ot_280822_323.jpgسفال های برگرفته از این تپه دارای تنوع در نقوش هندسی، حیوانات شطرنجی ، خطوط تزئینی و خطوط موازی است.

مجموعه تپه تاریخی، آسیاب ها، جنگل های بلوط و رسوم و باورهای منطقه، سرسختی را مستعد تبدیل شدن به قطب گردشگری كرده است .

بقایای قلعه ویران شده مس در جنوب روستای سرسختی پایین، نشانگر پیشینه تاریخی این روستا است كه در یك كیلومتری جنوب غربی آن و در كنار یك رشته قنات به صورت تلی از خاك به چشم می خورد.

تپه مذكور در بین اهالی روستای سرسختی به تپه مس شهرت دارد و بنای ویران شده در محوطه ای به قطر حدود 100 متر روی آن قرار گرفته كه از حفاری های پراكنده و ناشیانه سارقان اشیاء عتیقه در امان نبوده است.

بقایای شكسته های ظروف سفالی و تكه های بدون لعاب این ظروف كه دارای خمیره قرمز آجری و پوشش نخودی است حكایت از قدمت این قلعه دارد.

سفالینه به دست آمده از این منطقه شامل بشقاب ، كاسه، خمره و دیگ است و تعدادی سفال لعابدار آبی فیروزه ای و لاجوری نیز در این مكان به چشم می خورد.

جنگل بلوط واقع شده روی تپه سرخ در جوار روستای سرسختی اینك به عنوان تنها ذخیره گاه جنگلی بلوط استان مركزی تحت حفاظت منابع طبیعی قرار دارد.

برگزاری آیین كلوخ اندازان ، یكی از رسومات رایج و منحصر به فرد منطقه سرسختی است كه با حضور عامه مردم هر ساله در سه روز متوالی مانده به رمضان در دامن طبیعت توام با بازی های محلی و تفریحات متنوع و طبخ غذاهای سنتی برگزار می شود.

این آیین با هدف شكرانه نعمت های خدادادی و آمادگی بیشتر برای حضور در میهمانی روزه داری برپا می شود و مردم روستا با انداختن كلوخ در رودخانه جوار محل زندگی خود از خداوند می خواهند كه توفیق روزه داری و عبادت خالصانه را در ماه مبارك رمضان به آنان عطا كندبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک؛ یکی از آثار باستانی و قدیمی که در  تپه سرسختی شازند کشف شده اسکلت کامل و دست نخورده مردی با قدمتی  هفت هزار و 500 سال است.


سرپرست گروه انتقال اسکلت اعزامی پژوهشکده حفاظت و مرمت سازمان میراث فرهنگی کشور با اشاره به انتقال این اسکلت گفت: کار انتقال این اسکلت توسط پژوشکده حفاظت و مرمت کشور انجام شده است که قبل از آن کار انتقال مکشوفات خیابان مولوی تهران را به عهده داشته است.

4lf2_2169304.jpgحمید فرهی با اشاره به ویژگی این اسکلت گفت: این اسکلت از شرایط خاصی مثل عمق زیاد و مکان محدود برخوردار است که کار انتقال آن را سخت کرده است.


وی اظهار کرد: بعد از کشف این اسکلت کار برش زدن و قالب زدن با گچ آن انجام شده و بعد به موزه چهار فصل اراک انتقال پیدا خواهد کرد.
فرهی تصریح کرد: بعد از انتقال این اسکلت قدیمی طی دو ماه آینده بعد از خشک شدن کار تثبیت استخوان و استحکام بخشی انجام خواهد شد که بعد از طراحی که روی آن انجام خواهد شد به نمایش گذاشته می شود.یکی از اعضای انتقال اسکلت هم با بیان اینکه این اسکلت در لایه 6 متری از زمین کشف شده است، گفت: وسایل قابل توجهی از جمله لاک لاکپشت و یک سری وسایل سایش که مخصوص سایش غلات بوده است به دست آمده است.

فتح الله نیازی با اشاره به فرم این اسکلت افزود: فرمت این اسکلت به صورت چمباتمه ایی بوده است که احتمالا رو به آفتاب دفن شده است.
وی تصریح کرد: همچنین با توجه به اعتقاد گذشگان به زندگی پس از مرگ یک سری لوازم گرمایشی مانند اجاق به همراه آن پیدا شده است.

سرپرست تیم کاوش هم با اشاره به سالم ماندن اسکلت حتی دندان های آن، گفت: مهم ترین دلیلی که باعث سالم ماندن این اسکلت شده است عناصر خاک این تپه تاریخی می باشد.

غفور کاکا افزود: ویژگی مهم این خاک وجود آهک و اسید بسیار پایین و بالا بودن درصد نمک این خاک است که باعث از بین نرفتن اسکلت بعد از  هفت هزار و 500 سال شده است.

فرماندار شازند هم با اشاره به کشفیات باستانی شهرستان شازند، گفت: این شهرستان با توجه به ظرفیت های تاریخی باید بودجه ایی را برای احداث یک سایت موزه در نظر بگیرد.

میرزایی با اشاره به تپه باستانی سرسختی اظهار کرد: این تپه تاریخی ظرفیت تبدیل شدن به یک قطب گردشگری را برای جذب گردشگر دارد.

شایان ذکر است، روستای سرسختی علیای شازند از توابع استان مرکزی در ۳۵ کیلومتری اراک، ۱۸ کیلومتری شازند و شش کیلومتری آستانه واقع شد و جمعیت آن حدود ۹ هزار نفر است.
7njb_unnamed55.jpg
موضوع: فرهنگی و هنری، امامزادگان آستانه،
برچسب ها: #تپه_سرسختی#آستانه#،
[ چهارشنبه 14 اسفند 1398 ] [ 12:12 ق.ظ ] [ admin ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic