استاد محمد حیدری

استاد محمد حیدری ـ پدر سفال‌گری استان مرکزی 
 این هنرمند که در پخت و رنگ سفال مهارت ویژه‌ای داشت، بیش از 60 سال به هنر سفال‌گری مشغول بود و در شیوه‌های سنتی و مدرن این هنر، فعالیت گسترده‌ای داشت.

استاد حیدری بیش از پنج‌هزار شاگرد سفال‌گر را تربیت کرد. آثار این هنرمند در بسیاری از نمایشگاه‌های داخل و خارج استان به‌نمایش گذاشته شده است.

استاد حیدری در سال 1314 در شهر آستانه از توابع شهرستان شازند متولد شد. او همواره به‌عنوان یکی از پایه‌های اصلی نمایشگاه‌های استان مرکزی توجه همه را به خود و دستگاه سنتی سفال‌گری‌اش جلب می‌کرد.

استاد حیدری کار سفال‌گری را از پدر و عمویش یاد گرفته بود و در همان دوران همراه آن‌ها در کارگاه سفال‌گری‌شان هر روز بیش از 250 خمره، لعاب می‌زد.


utr9_1345805386169203_large.jpgنخستین اثری که او از گل ساخت، دیزی گلینی بود که به گفته‌ خودش، وقتی آن را از آتش کوره بیرون آورد، دنیایی از زندگی و عشق را با خود همراه داشت.

استاد حیدری که تصویری از او در حال سفال‌گری در کتاب فارسی چهارم ابتدایی نقش بسته است، تمام آرزویش این بود که هنر سفال‌گری هم‌چنان زنده بماند.

او می‌گفت: «وقتی دست به گل می‌برم و به دیگران می‌آموزم، انگار دوباره متولد می‌شوم و حضور در کلاس‌های آموزشی مدرسه‌ی کمال‌الملک اراک، حمام چهارفصل، سرای مهر تفرش و خمین از بهترین لحظات زندگی‌ام بوده است.»


bn41_548157.jpgدر بهمن‌ماه 1388 تمبر یادبودی با عنوان استاد «محمد حیدری» پدر سفال‌گری استان مرکزی چاپ شد.

شهر آستانه از توابع شهرستان شازند در دهه‌های 30 تا 50 شمسی یکی از قطب‌های هنر سفال در استان مرکزی بود. در این سال‌ها بیش از 20 کارگاه کوزه‌گری در آستانه بودند و در هریک از این کارگاه‌ها 5 تا 10 نفر كار می‌كردند.متاسفانه امروزه به رقم وجود پتانسیلهای فراوان و فرهنگ غنی در این منطقه که یکی از خواستگاه های  مهم هنر استان مرکزی  به شمار میرود این هنر بیش از پیش کم رنگ تر شده است و رونقی در این شهر ندارد


موضوع: فرهنگی و هنری،
برچسب ها: #هنرمند#،
[ جمعه 23 اسفند 1398 ] [ 01:04 ق.ظ ] [ admin ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات